Gazi Mustafa Kemal Atatürk Pdf İndir

Özet:

Türkiye Cumhuriyeti kurucusu ve 1. Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ü anlatacak kalemin, araştıracak ellerin deneyimle bezenmiş olması gerekmektedir. Bu işe soyunmak büyük bir titizlik gerektirmektedir.

Günümüzde 70 yaşında olan, 1947/Avusturya doğumlu Türk tarih profesörü İlber Ortaylı’nın Atatürk’ü konu olan bir eser yayınladığını duyunca; bunun için doğru kişi olduğunu düşündüm. Gençlerin gündeminde komedi unsuru olarak yerleşmiş olsa da, 16 dil (Türkçe, Osmanlıca, Arapça, Farsça, Kırım Tatarcası, Fransızca, İtalyanca, Latince, Yunanca, Slovakça, Romence, Sırpça, Hırvatça, Boşnakça, Rusça) bilmektedir. Ayrıca Cambridge, Oxford dahil adını duyurmuş üniversitelerde misafir öğretim üyeliği de yapmış, önemli bir profesörümüzdür.

İşte böyle bir kalemden Atatürk’ü okuyacak olmak daha da heyecan verici bir deneyim haline gelmekte. Bir kitabın –özellikle bir kitap öğretici metinler içinde değerlendiriliyordu- yazarı büyük önem arz etmektedir.

Tüm bunların haricinde kitabın kapak tasarımının da büyük bir önem taşıdığı görünüşündeyim. Elbette eseri değerli kılan içeriği olsa da, iyi bir kapak tasarımı her birçok şeyi değiştirebilir. Okurun ilgisini çeker ve iştahını arttırır. Bu kitapta da bunun bilinciyle hareket edildiği açıkça anlaşılıyor. Atatürk’ün asaletiyle süslenmiş, yalın, asil bir kapak; okuyucuya beni okumalısın demeyi başarıyor.

Kitabın kokusunu içinize çekip, ilk sayfayı açtığınızda İlber Ortaylı’nın samimi dili ile karşılaşıyorsunuz. Aslında toplum olarak profesörlerden çekinir, dillerini anlamayacağımızı düşünürüz. Bazı profesörlerin de bunda etkisi vardır ancak İlber Ortaylı’nın dili bu korkuyu yok edebilir. Sohbet tadında, eğlenceli bir bilgi şöleni… Önsözünü okumadan geçmemenizi tavsiye ederim.

İlber Ortaylı sözlerine bu yıl içerisinde büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 80. ölüm yıldönümünü anacağımızı hatırlatarak başlıyor. Daha sonrasında Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti arasında ki bağlantıya değinmiş, Atatürk’ün dağılma sürecindeki etkisini “Bu zamanda Türklerin tutunduğu isimlerin başında ise Atatürk gelmektedir” sözleriyle açıklamıştır.

Kitap 8 bölüm, önsöz, kaynakça ve indeksten oluşuyor. İlk bölüm 1880’li yılların gençlerini, yani aslında Mustafa Kemal Atatürk’ün de dâhil olduğu gençliği anlatıyor. Daha sonra Balkanlara, Mustafa Kemal Atatürk’ün doğumu, soyağacı, ailesi gibi konuların üzerinde de ayrıntılı bir biçimde duruluyor.

İkinci bölümde ise oldukça ilginç noktalar konu edinilmiş. Daha öncelerinde yazılmış Atatürk’ü anlatan kitaplarda çok önemsenmeden geçilen konulardan birisi ise Ziya Gökalp ve inkılâplar üzerinde etkisidir. Bu bölümde –kısa da olsa- buna da değinilmiş.

Kronolojik bir sıralamayla giden kitapta 3. bölümün konusu ise 1.Dünya Savaşı ve cepheler. Ayrıca bu bölümde birçok kişi için merak unsuru oluşturabilecek bir konunun da cevabı verilmiş: Eğer Çanakkale savaşını kaybetseydik ne olurdu?

4. bölümde Milli mücadele öncesi ve bu aşamaya gelene kadar izlenilen yol, çıkılan basamaklara değinilmiş. 5. bölüm ise buradan Cumhuriyetin ilanına kadar geçen süreç ele alınıyor. 6. bölümde Mustafa Kemal Atatürk’ün İnkılâpları, İnkılâpların hayata geçiş sürecinde yaşanan olaylardan bahsediyor. 7. bölümle 8. bölümde diğer kitaplarda pek bahsedilmeyen konuları farklı bakış açılarıyla işlemiş.

Şüphesiz ki Gazi Mustafa Kemal Atatürk Türk tarihinde aydınlığı ve özgürlüğü getiren bir liderdir. İleri görüşlülüğü ile bugünü bizler için yaşanabilir bir hale getirmiş, korumamız için emanet etmiştir. Her Türk insanı onun hayatını bilmelidir. Ancak bu bilgiler dayatılmış bir sistemle değil, merak edilerek edilmelidir. Bu yüzden zannımca, onun hayatını anlatan eserleri okumak gereklidir.

Lakin günümüzde bu tarz eserler gençler için sıkıcı ilerleyebilmekte; gençler bunda haksız da sayılmaz. İlber Ortaylı’nın Gazi Mustafa Kemal Atatürk isimli eseri tam da bu noktada biraz daha değer kazanıyor. Sıkmadan tüm merak edilenleri cevaplıyor. Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk hakkında ki bütün iyi ve kötü eleştirilere bir şekilde açıklık getirilmesi de oldukça hoş olmuş.

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk - Pdf İndir
Gazi Mustafa Kemal Atatürk – Pdf Tıkla İndir

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir